Kodused tulekustutusvahendid

Kaubandusvõrgus on saada erinevaid tulekustutusvahendeid – igasse kodusse soovitatakse soetada tuletekk ja tulekustuti. Arvestades, et viimaseid on olemas mitmeid eri tüüpe, soovitatakse soetada koduseks kasutuseks ABC pulberkustuti või AB vahtkustuti. Loe kustuti tüüpidest edasi siit.

Jälgides tuleohutusalast teavitust inimeste valmisoleku parandamisel, jääb ausaltöeldes mulje, et nende esemete olemasolek peakski tagama koduse tuleohutuse. Kui aga spetsiaalseid vahendeid käepärast pole, on väikseid kahjutulesid võimalik kustutada ka muude käepäraste vahenditega. Oluline on jälgida, millest tuli alguse sai ja teada kuidas õigesti käituda.

Põhitõde on see, et koduste vahenditega (kusjuures ka spetsiaalsete vahenditega) saab kustutada ainult väikest tulekahju. Tulega, mis kiiresti levib ja jõudu kogub, ei tohi ise võitlema jääda. Siis tuleb tegeleda ainult enda päästmisega.

Alljärgnevalt aga siis meeldetuletuseks teada tuntud nippe tule kustutamiseks.

Kui tuld on võtnud riided, on kõige õigem heita maha ja edasi tagasi “rulludes” leegid summutada. Maha heitmine on mõistlik ennekõike seetõttu, et leegid (mis arenevad enamasti üles suunas) nägu ja käsi ei põletaks.  Teise inimese riideid kustutades on hea võtta appi tuletekk või muu paksem tuld summutav tekk või riideese.

Kui põleb paber, riie, puit vms materjal (nn sädemeid andvad materjalid, mida kustutatakse A klassi kustutitega), võid põleva eseme võimalusel visata vanni või kraanikaussi ja siis veega üle ujutada. Kasuta selleks kühvlit või muud käepärast – palja käega põlevast esemest kinnihaaramine pole kuigi mõistlik. Muidugi võib taolisel puhul ka vett peale visata, kuid taolisel juhul võib probleem tekkida sellest, et ämbrisse vee kogumisega kulub aega ja leek jõuab selle aja jooksul juba kasvada.

Kui söögitegemisel süttib potis või pannil rasv, on kõige õigem summutada leek potikaanega. Samamoodi sobib ka ükskõik mis muu ese (teine pann, lõikelaud vms), mis kogu anuma avause kattes takistab õhu juurdepääsu leegile. Väikeste rasva- ja õlipõlengutega on abi ka söögisoodast, mida tuleks peoga leegile visata.

Söögisoodast on abi ka elektritulekahjude puhul. Söögisooda kuumenemisel (alates 70°C) toimub reaktsioon 2 NaHCO3 → Na2CO3 + H2O + CO2, mis tähendab, et sooda seob põlemisel kogu hapniku ning leegile jääb seda põlemiseks liiga vähe. Elektritulekahjude puhul on kõige olulisem siiski meeles pidada, et esimese asjana tuleb probleeme tekitanud seade elektrivõrgust välja lülitada

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: